Jak przygotować dziecko przed wizytą u dentysty?
Wizyta u lekarza stomatologa budzi w nas strach i złe emocje. Większość osób dorosłych ma złe wspomnienia z takich wizyt, kojarzona jest z bólem. Dlatego tym bardziej dzieci słysząc opowieści z przejawem różnych emocji, już na starcie domyślają się, że jest to lekarz, który może zadać ból. Wybierając się z dzieckiem do dentysty, nie wywołujmy negatywnych emocji, a zwłaszcza starajmy się unikać ostrzeżeń typu „na pewno nie będzie boleć”, „nie bój się”, „wszystko będzie ok”. Dzieci mają problem ze słowem „NIE”, dlatego jeśli mówimy,” nie bój się, nie będzie boleć, może oznaczać strach, lęk. Warto zainteresować malucha co może tam zobaczyć, sprzęty, których nie widział, a które wydaja dźwięki, lampy, w niektórych gabinetach znajdują się kamerki, gdzie dziecko widzi swojego ząbka na ekranie telewizora. Na wizytę wówczas pójdzie z zainteresowaniem, z zaciekawieniem, będzie to okazja do poznania gabinetu, a jeśli odbędzie się w przyjaznej atmosferze, dziecko chętniej wróci na kolejną. Wiele gabinetów dysponuje najnowszym sprzętem, nowej generacji, nowych technologii. W leczeniu uzębienia rodzin wielopokoleniowych specjalizuje się Gabinet Stomatologii Rodzinnej w Gliwicach, w którym lekarze dentyści posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie oraz wciąż podnoszą swoje kwalifikacje. Posiadają znieczulenie Wand, które jest alternatywa dla strzykawek. Jest to urządzenie przypominające długopis, przyjazne zwłaszcza dla dzieci. W tej technologii znieczulenie kontrolowane jest przez komputer, a pacjent nie odczuwa dyskomfortu.
Kiedy należy iść z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy mówią, iż za nim dziecku zaczną wyrzynać się pierwsze ząbki, czyli ok. 6 miesiąca życia, kolejna wizyta w granicach 1.-1,5 roku życia, kolejna ok. 3 r.ż. Niemniej jednak zdania są podzielone na ten temat i niektórzy sugerują, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się ok. 3 roku życia, przy czym do 7 lat wizyty powinny być częstsze tzn. w odstępach ok. 3 miesięcy, gdyż wtedy występuje największe zagrożenie próchnicą.
Zobacz także: Kiedy udać się pierwszy raz z dzieckiem do dentysty?
Wielu rodziców uważa, iż po co leczyć zęby mleczne skoro one i tak wypadną. Jednak mleczaki są bardziej podatne na próchnicę i później łatwiej przenosi się na zęby stałe. Im później wypadną zęby mleczne, tym lepiej wykształtuje się żuchwa, a co za tym idzie zęby stałe, będą miały więcej miejsca do wyrośnięcia.
Starajmy się nie obiecywać nagród przed wizytą „jeśli będziesz grzeczna”, bo to już na starcie oznacza, że może się coś złego wydarzyć. Zdecydowanie lepiej po wizycie chwalić lub podarować nawet drobny upominek, który będzie pozytywnym wspomnieniem. Wizyty u dentysty powinny być umawiane w odpowiedniej porze dnia, najlepiej rano, a jeśli nie jest to możliwe, to starajmy się, żeby dziecko było wypoczęte. Ważne, żeby te wizyty nie odbywały się tylko i wyłącznie kiedy maluch odczuwa ból lub z tego powodu, nie przespał nocy, gdyż zawsze stomatolog będzie mu się kojarzył z frustracją.
Dla dzieci w wieku niemowlęcym i do osiągnięcia pełnoletniości poleca się lekarza stomatologa pedodontę, który udzieli porad w zakresie profilaktyki dziąseł. Jego porady są bardzo przydatne w rozwoju żuchwy i zębów u małego pacjenta.