Kiedy ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego?
Endodoncja jest bardzo skomplikowaną dziedziną nauki, dzięki której możliwe jest uratowanie chorego zęba przed ekstrakcją. Z reguły jest to ostatnia deska ratunku. Okazuje się jednak, że wokół leczenia kanałowego wyrosło wiele mitów, przez co część osób ze strachu przed bólem odkłada wizytę u stomatologa.
Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
Najprościej mówiąc, leczenie endodontyczne okaże się nieuniknione, gdy dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Taki stan pojawia się w przypadku nieleczonej próchnicy oraz w wyniku nagromadzenia się bakterii, które osiadają w powstałym w zębie ubytku. Jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna konieczności wykonania leczenia kanałowego, jednak niejedyna.
Leczenie kanałowe będzie konieczne również wtedy, gdy pacjent cierpi na martwicę miazgi z widocznymi zmianami około wierzchołkowymi. Przeprowadzając leczenie kanałowe w Gliwicach, spotkaliśmy się również z nieco cięższymi przypadkami, w których pojawiła się konieczność powtórzenia endodoncji. Taka sytuacja jest najczęściej wynikiem niepoprawnego wypełnienia kanałów zębowych lub powstania zmian przy wierzchołku korzenia.
Zobacz też: Jakie funkcje pełnią kanały zębowe?
Jakie są objawy zapalenia miazgi zęba?
Jeżeli podejrzewasz u siebie konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego, jak najszybciej zgłoś się do swojego dentysty. Nieleczone zapalenie miazgi może spowodować znaczące pogorszenie stanu zęba, co w konsekwencji uniemożliwi wykonanie endodoncji. Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba. W tym miejscu warto zaznaczyć, że leczenie kanałowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a więc wbrew powszechnym przekonaniom, jest ono zupełnie bezbolesne.
Zapalenie miazgi zęba skutkuje następującymi objawami:
- bardzo silny ból, który nie ustępuje nawet po zażyciu leków przeciwbólowych i promieniuje na przyległe okolice (np. na ucho, oko, skroń),
- nadwrażliwość na bodźce (nagryzanie, zimny i gorący pokarm),
- migrena i gorączka, pojawiające się na zaawansowanym etapie choroby,
- ogólne osłabienie, wynikające z rozwijającego się w organizmie stanu zapalnego.